Odpowiedzi na dręczące nas pytania .
Uważam, że jedzenie np. wspólnej kolacji to czasami jedyna możliwość w ciągu dnia, aby porozmawiać z rodziną. Zawsze wszyscy są strasznie zabiegani, żyją własnym życiem. A wiele rodzin rozpada się właśnie
przez to , że nie ma czasu nawet na chwilę rozmowy. Jeżeli więc w domu stworzymy taką tradycję, żeby choć jeden posiłek jadać razem to myślę, że atmosfera w domu będzie o niebo lepsza.
Dlaczego dzień powinniśmy zaczynać od śniadania ?
Czemu śniadanie jest tak ważne?
-
Dobry humor i energia na cały dzień - dobrze skomponowane śniadanie zapewnia nam zastrzyk energii na całe przedpołudnie. Dzięki niemu mamy nie tylko siłę, ale i ochotę stawić czoła codziennym obowiązkom. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy to śniadanie znacząco wpływa na nasz nastrój – właściwie skomponowany, bogaty w węglowodany złożone (np. pieczywo) poranny posiłek pobudza mózg do pracy i do produkcji serotoniny czyli hormonu szczęścia. Wychodzimy więc z domu w dobrym nastroju i z uśmiechem radzimy sobie z drobnymi przeciwnościami losu. Osoby, które rano wychodzą z domu bez śniadania częściej czują się rozdrażnione, są niemiłe dla otoczenia i byle błahostka (np. korek w drodze do pracy) jest w stanie wyprowadzić je z równowagi i popsuć świetnie zapowiadający się dzień.
-
Lepsza pamięć i koncentracja - po wielu godzinach nocnego postu poziom węglowodanów w naszej krwi jest na niskim poziomie. A przecież to waśnie węglowodany są głównym paliwem energetycznym dla mózgu. Dlatego właśnie śniadanie jest szczególnie ważnym posiłkiem dla uczniów, studentów i wszystkich osób pracujących umysłowo. Gdy brakuje nam porannej porcji węglowodanów trudniej jest nam się skupić, mamy problem z zapamiętywaniem nowych informacji i wolniej reagujemy na bodźce. Także niewłaściwie skomponowane śniadanie bywa zgubne – produkty zbyt tłuste (np. jajecznica na tłustym boczku) mogą sprawić, że przez większość dnia będziemy czuć się senni, zmęczeni i pozbawieni energii. Śniadanie powinno więc być duże, ale stosunkowo lekkie.
-
Szczupła sylwetka – nadwaga i otyłość od pewnego czasu stanowią bardzo poważny problem, nie tylko wśród dorosłych, ale coraz częściej także u dzieci. Wiele osób błędnie uważa, że niejedzenie śniadań ułatwia utrzymanie szczupłej figury. Nic bardziej mylnego. Badania dowodzą, że osoby, które nie jedzą śniadań częściej sięgają w ciągu dnia po drobne, ale kaloryczne przekąski. Dla wielu dzieci może być to wstęp do otyłości, która z jednej strony jest szkodliwa dla zdrowia, z drugiej zaś powoduje wiele nieprzyjemności i ograniczeń mogących negatywnie odbić się na psychice dziecka np. wyśmiewanie przez rówieśników, poczucie inności, szybsze męczenie się i trudności w wykonywaniu ćwiczeń na w-fie, kłopoty z zakupem ubrań. Regularne jedzenie śniadań ułatwia nam kontrolę nad głodem przez cały dzień, a tym samym przyczynia się do rozsądniejszych i zdrowszych wyborów żywieniowych.
Śniadanie warto jeść każdego dnia.
A zatem smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz