niedziela, 9 czerwca 2013

Otyłość / anoreksja
Chce, aby na moim blogu nie było tylko samych przyjemnych rzeczy, ale chce, żeby mój blog dał ludziom trochę do myślenia, żeby każdy zastanowił się nad swoim życiem. Bardzo interesuję  się chorobami jakie wiążą się z jedzeniem. Dwie główne choroby to otyłość i anoreksja . Mam nadzieje, że czytając to znajdziecie odpowiedź na dręczące Was pytania.

  • Otyłość
Przedstawię Wam teraz mapę otyłości. Mnie osobiście przeraża to co zobaczyłam :







Co to jest otyłość ?
 



Przyczyny otyłości ? 
 Otyłość to zwiększona masa ciała powyżej wartości prawidłowych, spowodowana nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej. W ciągu ostatnich 20 lat częstość występowania otyłości wzrosła o 50%. W Ameryce Północnej i Zachodniej Europie mówi się o epidemii otyłości. Także w Polsce 65-70% społeczeństwa ma nadwagę albo otyłość. Skąd ta nadwaga? Tyjemy, ponieważ nasz organizm stale otrzymuje nadmiar energii w pożywieniu w porównaniu do ilości, której potrzebuje. Dzieje się tak, gdyż przejadamy się, nasza dieta jest nieprawidłowa – zbyt wiele tłuszczów i węglowodanów, brak aktywności fizycznej. Ponadto sprzyja otyłości zbyt rzadkie jedzenie. Innym czynnikiem, który wpływa na naszą figurę jest genetyka. Osoby z tendencją do otyłości mają geny, które lepiej magazynują energię z pokarmów. Tylko 15% otyłości to tzw. otyłość wtórna. W tym wypadku otyłość jest spowodowana chorobami: guzem trzustki, nadczynnością nadnerczy, jajników, niedoborem hormonu wzrostu oraz jest następstwem leków: środków uspokajających, estrogenów, progesteronu, kortykosteroidów. Otyłości może także sprzyjać niedożywienie w płodowym okresie i zbyt kaloryczna dieta w pierwszych latach życia. Podsumowując, do powstawania otyłości przyczynia się brak aktywności fizycznej, wysokokaloryczna dieta, genetyczne czynniki oraz przekarmianie w dzieciństwie

Nadwaga a otyłość . 

Body Mass Index, czyli popularny BMI, służy do oceny masy ciała. Wylicza się go, dzieląc masę ciała przez wzrost w metrach do kwadratu:
  • 18,5-24,9 – prawidłowa masa ciała,
  • powyżej 25 – nadwaga,
  • powyżej 30 – otyłość.
Innym sposobem, mniej znanym, na wyliczenie idealnej masy ciała jest wzór Lorenza IMC. IMC= (wzrost w cm – 100) – {( wzrost w cm – 150): K} K dla kobiet = 4, dla mężczyzn = 2. Jeśli twoja masa przekracza idealną masę, to masz nadwagę. Przekroczenie o 20% to otyłość. Wyróżnia się 2 typy otyłości. Otyłość androidalna, inaczej zwana otyłością brzuszną występuje głównie u mężczyzn. Tłuszcz odkłada się w okolicach brzucha. Drugi typ to otyłość gynoidalna, czyli typu gruszki, występuje u kobiet. Tłuszcz odkłada się głównie w okolicach pośladków i ud. Rodzaj otyłości ocenia się na podstawie stosunku obwodu talii do obwodu brzucha. Z otyłością brzuszną mamy do czynienia, jeżeli u kobiet współczynnik ten wynosi ≥ 0,8 , a mężczyzn ≥ 1, natomiast w otyłości typu gruszka współczynnik ten wynosi u kobiet <0,8, a u mężczyzn <1. Otyłość brzuszna szczególnie zagraża naszemu zdrowiu. Może spowodować rozwój choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, udaru mózgu, nowotworów. Otyłość typu gruszka może przyczynić się do zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgosłupa, bólu i obrzęku nóg.


  • Anoreksja.
                     

Objawy anoreksji .

Anorektycy zaprzeczają swojej chorobie, jednocześnie skrzętnie maskując jej symptomy, dlatego też najbliższe otoczenie często nie jest w stanie wykryć jej pierwszych objawów. Jednak z upływem czasu i nasileniem się choroby, codzienne życie anorektyka staje się coraz bardziej podporządkowane zaburzeniu, a to z kolei sprawia, że staje się ono trudne do ukrycia przed otoczeniem.

Symptomy anoreksji związane z nawykami żywieniowymi

  • Dieta pomimo szczupłej sylwetki – przestrzeganie kolejnych, coraz bardziej surowych diet, spożywanie jedynie wybranych posiłków o coraz niższej wartości kalorycznej, rezygnacja ze „złych” składników, takich jak węglowodany czy tłuszcze.
  • Obsesja na punkcie kalorii – obsesyjne sprawdzanie wartości kalorycznej każdego składnika posiłku, skrupulatne odmierzanie porcji, prowadzenie dziennika posiłków, czytanie książek na temat diet żywieniowych.
  • Kłamstwa dotyczące ilości spożywanego jedzenia – wymówki mające na celu usprawiedliwienie niejedzenia, np. bolący brzuch czy zatrucie pokarmowe, chowanie i wyrzucanie porcji jedzenia.
  • Koncentracja na temacie jedzenia – permanentne myślenie o jedzeniu, gotowanie posiłków dla innych, zbieranie przepisów kulinarnych, planowanie posiłków, przy jednoczesnym spożywaniu jak najmniejszej ich ilości.
  • Niecodzienne zachowania związane z jedzeniem – np. odmowa jedzenie w towarzystwie innych osób, bądź w miejscach publicznych, jedzenie tylko z jednego, konkretnego talerza.

Symptomy anoreksji związane z obrazem własnego ciała

  • Duży spadek masy ciała w krótkim czasie, nie mający przyczyn medycznych.
  • Przekonanie o nadwadze pomimo bardzo szczupłej sylwetki – chorzy czują się ogólnie otyli, bądź są przekonani o nadmiarze kilogramów w poszczególnych partiach swojego ciała takich, jak brzuch, biodra czy talia.
  • Koncentracja na sylwetce – obsesyjne myślenie o własnej sylwetce, zbieranie wizerunków bardzo szczupłych modelek, ciągłe zamartwianie się ewentualnym przybieraniem na wadze.
  • Ciągłe krytykowanie własnego wyglądu – spędzanie dużej ilości czasu przed lustrem w celu wyszukiwania mankamentów własnej sylwetki, brak poczucia satysfakcji z własnego wyglądu.
  • Zaprzeczanie nadmiernej chudości – chory jest przekonany o tym, że wciąż powinien tracić na wadze, jednocześnie jednak próbuje zamaskować swoją chudość pijąc duże ilości wody przed ważeniem się na oczach innych oraz nosząc zbyt obszerne ubrania.

Anoreksja fakty i mity . 

W pracach naukowych, mediach i debatach publicznych anoreksji poświęcono wiele uwagi. Wokół choroby tej wciąż jednak krąży wiele stereotypów, które zaburzają jej prawdziwy obraz. Oto kilka najczęściej spotykanych przekonań dotyczących anoreksji. Zobacz, które z nich są prawdziwe.

Anoreksja to tylko fanaberia – FAŁSZ

Pomimo nagłośnienia problemu i coraz większej liczby publikacji na ten temat, wciąż wiele osób sądzi, że anoreksja to tylko fanaberia rozpieszczonej nastolatki, która chce osiągnąć figurę swoich idolek z kolorowych gazet. Tymczasem anoreksja to bardzo poważne zaburzenie psychiczne, które prowadzi do wyniszczenia organizmu, a aż w 10 proc. przypadków do śmierci osoby chorej. Trzeba zrozumieć, że anorektyk, podobnie jak osoba uzależniona, nie może tak po prostu zaprzestać swoich szkodliwych praktyk i powrócić do normalnego funkcjonowania. Osoby chore potrzebują profesjonalnej pomocy i dużego wsparcie ze strony najbliższych.

Anoreksja dotyczy wyłącznie kobiet – FAŁSZ

Faktem jest, iż zdecydowana większość chorych na anoreksję to kobiety, jednak coraz częściej choroba ta dotyka także mężczyzn i chłopców. Obecnie szacuje się, że od 3 do 20 proc. chorych jest płci męskiej.

Anoreksja to problem jednostki – FAŁSZ

Choć na anoreksję cierpi zazwyczaj jedna osoba, zarówno jej podłoże, jak i skutki mają swoje korzenie w relacjach wszystkich członków rodziny. Przyczyną anoreksji często bywają nieprawidłowe relacje dziecka z rodzicem oraz zaburzone więzi pomiędzy członkami rodziny. Tak więc w walkę z anoreksją musi być zaangażowana cała rodzina chorego.

Na anoreksję mogą chorować także małe dzieci – PRAWDA

Anoreksja może występować u dzieci do 4 roku życia, jednak nie ma ona podłoża nerwowego. W tym przypadku głównym problemem są rodzice i ich podejście do dziecka. Anoreksja u małych dzieci to zaburzenie łaknienia, najczęściej mające na celu zwrócenie na siebie uwagi rodziców, bądź też przeciwnie, zakomunikowanie im, że ich nadmierna uwaga poświęcana jedzeniu stresuje dziecko.

Anoreksja jest chorobą nieuleczalną – FAŁSZ

Anoreksja jest chorobą trudną do wyleczenia, a terapia jest długotrwała i mogą zdarzać się nawroty choroby, jednak przy zastosowaniu odpowiednich metod i wspierającym otoczeniu, istnieje szansa na całkowite wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania. Podobnie jak w przypadku innych chorób, duże znaczenie ma szybkie wykrycie i podjęcie leczenia. Statystyki pokazują bowiem, że im krócej dana osoba cierpi na anoreksję, tym większa jest szansa na jej całkowite wyleczenie.

Anoreksja może powodować bezpłodność – PRAWDA

Kobiety cierpiące na anoreksję często powodują poważne i nieodwracalne zmiany w swoim organizmie. Zaburzenia odżywiania często są przyczyną zaburzenia gospodarki hormonalnej, zatrzymania okresu i bezpłodności. Jeśli jednak zmiany nie są zbyt głębokie, a kobieta w porę podda się leczeniu, istnieje szansa, że jej organizm i cykl owulacyjny powróci do normalności.

Anorektyk ma pełną kontrolę nad własnym ciałem – FAŁSZ

Choć u podłoża anoreksji leży chęć kontroli własnego ciała, a co za tym idzie, całego życia, anorektyk w rzeczywistości całkowicie poddaje się chorobie i to ona przejmuje całkowitą kontrolę nad jego zachowaniem



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz